انواع مختلف حسابداری

حسابداری مالی یا حسابداری شاخه ای

حسابداری مالی یا حسابداری شاخه ای از این علم ا که اصلی‌ترین هدف تهیه و تنظیم صورت‌های مالی اساسی است. با توجه به این که پرداخت مالیات امری ضروری است ، پرداخت آن نیاز به شناخت دقیق سود خالص دارد و این کار تنها با نگه داشتن حساب‌ها و تنظیم کردن صورت‌های مالی که مقدار سود را به‌خوبی نشان می‌دهند؛ امکان پذیر است. از همین رو دولت‌ها به استفاده کردن از صورت‌های مالی موسسات روی آوردند که این صورت‌ها توسط حسابداران مالی تهیه می‌شوند. به طور کلی عمده‌ترین استفاده ‌کنندگان صورت‌های مالی ، بانک‌ها هستند .اطلاعات مربوط به معاملات روزمره، اساس تهیه گزارش‌های مالی را تشکیل می‌دهد. در واحدهای بازرگانی، فعالیت‌هایی نظیر خرید و فروش کالا، خرید ماشین آلات و پرداخت هزینه‌های جاری مانند اجاره، حقوق، بهای آب و برق از جمله معاملات روزمره است.

حسابداری دولتی چیست

حسابداری دولتی عبارت است از یک سیستم اطلاعاتی که اطلاعات مربوط به فعالیت های مالی موسسات دولتی را جمع آوری میکند سپس آن ها را طبقه بندی کرده و در نهایت تجزیه و تحلیل میکنند.اصلی‌ترین وظیفه‌ ی حسابـداری دولتی ، کنترل کردن هزینه‌های دولتی است. دولت وظیفه دارد که درآمدها و هزینه‌های سالانه‌ ی خودش را پیش‌بینی کنند و به مجلس ارائه دهند و بر همین اساس بودجه هر سال را مشخص میکنند. کنترل بر هزینه‌ها و درآمد دولت‌ها و پیش‌بینی آن‌ها ، باعث پیدایش و رواج حـسابداری جدیدی تحت نام حسـابداری دولتی شد.

حسابداری صنعتی چیست

اولین بار بعد از انقلاب صنعتی اروپا و برای مشخص کردن قیمت تمام شده‌ی محصولات تولید شده به کار گرفته شد. این فرایند در واقع وظیفه محاسبه بهای تمام شده محصولات را بر عهده دارد. از کاربرد‌های مهمی که حسابداری‌صنعتی دارد، میتوان به ارزیابی هزینه ساخت کالاها به منظور کاهش هزینه‌ها و کنترل موجودی و تصمیم گیری دقیق اشاره کرد. اصلی‌ترین وظیفه‌ی حسابداری صنعتی برآورده کردن هزینه ‎ی تمام شده‎ی کلیه ‎ی عوامل تولیدی است.

حسابداری مالیاتی چیست

در حسابداری مالیاتی به محاسبه میزان مالیات بر درآمد موسسات و قوانین و مقررات مالیاتی پرداخته می‌شود. قوانین مالیاتی در تمام کشورهای جهان موضوعی مهم است و محاسبه مالیات، کاری بسیار دقیق و لازم است.

حسابداری فروشگاهی چیست

مدیریت فروشگاه ها باید به صورت دقیق صورت گیرد و این عمل جز با فرایند حسابرسی دقیق ممکن نخواهد بود . حسابداری فروشگاهی شامل حساب ‌وکتاب موجودی اجناس، کنترل حساب‌ها ، دریافت و پرداخت و … است. آنچه در مدیریت فروشگاه اهمیت دارد ؛ سرعت و دقت حساب‌ها بدون اشتباه و به صورت دقیق و بدون معطل کردن مشتریان است.

حسابداری مالی چیست

فرایندهایی است که برای تولید صورتهای مالی موقت و سالانه استفاده می شود. نتایج کلیه معاملات مالی که در طی یک دوره حسابداری رخ می دهد ، در ترازنامه ، صورت درآمد و صورت جریان پول خلاصه می شود. صورتهای مالی اکثر شرکتها سالانه توسط یک شرکت خارجی CPA حسابرسی می شود. برای برخی مانند شرکت های بازرگانی عمومی ، حسابرسی یک الزام قانونی است. با این حال ، وام دهندگان نیز معمولاً به عنوان بخشی از میثاق بدهی خود به نتایج سالانه حسابرسی خارجی نیاز دارند. بنابراین ، اکثر شرکت ها به یک دلیل یا دلیل دیگر ممیزی سالانه را انجام می دهند.

حسابداری مدیریتی چیست

بیشتری داده های مالی مشابه ، اما اطلاعات را به روش های مختلف سازماندهی و استفاده می کند. یعنی ، در نوع مدیریتی ، یک حسابدار گزارش های ماهانه یا سه ماهه ای را تولید می کند که تیم مدیریت یک کسب و کار می تواند از آنها برای تصمیم گیری در مورد نحوه عملکرد مشاغل استفاده کند. حسابداری مدیریتی شامل بسیاری از جنبه های دیگر این مهارت ، از جمله بودجه ریزی ، پیش بینی و ابزارهای مختلف تحلیل مالی می باشد. اساساً ، هرگونه اطلاعاتی که برای مدیریت مفید باشد ، زیر این چتر قرار می گیرد.

حسابداری هزینه چیست

همانطور که حساـبداری مدیریتی به مشاغل کمک می کند تا در مورد مدیریت تصمیم گیری کنند ، حسابداری هزینه به مشاغل کمک می کند تا در مورد هزینه تصمیم گیری کنند. در اصل ، حسابداری هزینه تمام هزینه های مربوط به تولید یک محصول را در نظر می گیرد. تحلیلگران ، مدیران ، صاحبان مشاغل و حسابداران از این اطلاعات استفاده می کنند تا مشخص کنند که قیمت محصولات آنها باید چقدر باشد. در این فرایند ، پول به عنوان یک عامل اقتصادی در تولید ریخته می شود ، در حالی که در نوع مالی ، پول به عنوان یک معیار عملکرد اقتصادی یک شرکت در نظر گرفته می شود.