کلود چیست و چه مزایایی دارد؟

این روزها اگر درگیر تهیه هاست مخصوصا هاست دانلود باشید، حتما با کلمه کلود یا همان سرور کلود رو به رو شده‌اید. اگر همین الان با مقاله ما را دیدید، به شما پیشنهاد می‌کنیم دست نگه دارید و اطلاعات خود را درباره کلود و مزیت استفاده از کلود تکمیل کنید تا بهترین تصمیم را بگیرید.

کلود چیست؟

"کلود" به سرورهایی گفته می‌شود که از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند و در واقع اینطور می‌توان گفت: نرم افزار و پایگاه داده‌ای است که در آن سرورها اجرا می‌شوند. سرورهای کلود یا سرور ابری در مراکز داده در سراسر جهان قرار دارند. با استفاده از کلود، کاربران و شرکت‌ها مجبور نیستند خود سرورهای فیزیکی را مدیریت کنند یا برنامه‌های نرم افزاری را بر روی ماشین‌های خود اجرا کنند. این امر سبب افزایش سرعت عملکرد بارگذاری فایل‌ها مخصوصا برای سایت های دانلودی و کاهش هزینه های سروری خواهد شد.


کلود

Cloud کاربران را قادر می‌سازد تقریباً از هر دستگاهی به پرونده ها و برنامه های مشابه دسترسی داشته باشند، زیرا محاسبات و ذخیره سازی به جای محلی در دستگاه کاربر، در سرورهای مرکز داده انجام می‌شود. اگر بخواهیم با یک مثال ساده شروع کنیم باید بگوییم: “به همین دلیل است که یک کاربر می تواند پس از خراب شدن تلفن همراه قدیمی خود ، از طریق تلفن همراه جدید به حساب اینستاگرام خود وارد شود و هنوز حساب قدیمی خود را با تمام عکس‌ها، فیلم ها و سابقه مکالمه در محل پیدا کند. ارائه دهندگان ایمیل ابری مانند Gmail یا Microsoft Office 365 و ارائه دهندگان فضای ذخیره سازی ابری مانند Dropbox یا Google Drive هم به همین روش کار می کنند. برای مشاغل، تغییر به رایانش ابری برخی از هزینه‌های IT و سربار را از بین می برد. به عنوان مثال ، افراد با استفاده از کلود دیگر نیازی به بروزرسانی و نگهداری سرورهای خود ندارند، زیرا پشتیبان این سرورها این عملیات را انجام خواهد داد. این امر به ویژه برای مشاغل کوچک که ممکن است نتوانسته باشند زیرساخت های داخلی خود را تأمین کنند اما می توانند نیازهای زیرساخت خود را از طریق کلود با هزینه کمتری تأمین کنند، تأثیرگذار باشد. همچنین سرور ابری می تواند فعالیت بین المللی را برای شرکت‌ها آسان کند، زیرا کارمندان و مشتریان می‌توانند از هر مکانی به پرونده‌ها و برنامه‌های مشابه دسترسی داشته باشند.

رایانش ابری چگونه کار می کند؟

رایانش ابری به دلیل فناوری به نام “مجازی سازی” امکان پذیر است. مجازی سازی امکان ایجاد یک کامپیوتر "مجازی" شبیه سازی شده که دیجیتالی است را فراهم می کند که مانند یک کامپیوتر فیزیکی با سخت افزار خاص خود رفتار می کند. اصطلاح فنی چنین رایانه ای، ماشین مجازی است. در صورت اجرای صحیح، ماشین های مجازی در همان ماشین میزبان از جعبه شن و ماسه یکدیگر ساخته می شوند ، بنابراین به هیچ وجه با یکدیگر ارتباط برقرار نمی کنند و پرونده ها و برنامه های یک ماشین مجازی برای ماشین های مجازی دیگر قابل مشاهده نیستند.

همچنین ماشین های مجازی از سخت افزار میزبان استفاده بهینه‌تری می کنند. با راه اندازی همزمان بسیاری از ماشین های مجازی، یک سرور به تعداد زیادی سرور تبدیل می شود و یک مرکز داده به مجموعه ای از مراکز داده تبدیل خواهد شد که قادر به سرویس دهی به بسیاری از سازمان ها هستند. بنابراین، ارائه دهندگان خدمات ابری می توانند استفاده از سرورهای خود را به تعداد مشتریان بیشتر با هزینه به مراتب کمتر از حد تصور ارائه دهند.

حتی اگر سرورهای منفرد از بین بروند، سرورهای کلود باید همیشه آنلاین و همیشه در دسترس باشند. فروشندگان کلود معمولاً از خدمات خود در چندین دستگاه و در چندین منطقه پشتیبان تهیه می کنند.

دسترسی کاربران به سرویس های ابری یا از طریق مرورگر یا از طریق برنامه، اتصال به کلود از طریق اینترنت - یعنی از طریق بسیاری از شبکه های بهم پیوسته - بدون توجه به اینکه از چه دستگاهی استفاده می کنند، صورت می‌گیرد.

مدل‌های اصلی خدمات رایانش ابری کدامند؟


کلود

نرم افزار به عنوان سرویس (SaaS):

به جای اینکه کاربران برنامه ای را روی دستگاه خود نصب کنند، برنامه های SaaS در سرور کلود میزبانی می شوند و کاربران از طریق اینترنت به آنها دسترسی دارند. SaaS مانند اجاره خانه است. صاحبخانه خانه را نگهداری می کند، اما مستأجر بیشتر از آن استفاده می‌کند؛ مثل اینکه مالک آن باشد. نمونه هایی از برنامه های SaaS شامل Salesforce ، MailChimp و Slack هستند.

Platform-as-a Service (PaaS) :

در این مدل، شرکت ها هزینه برنامه های میزبانی شده را پرداخت نمی‌کنند. در عوض آنها برای چیزهایی که در ساخت برنامه های شخصی خود نیاز دارند، هزینه می کنند. فروشندگان PaaS تمام موارد لازم برای ساخت یک برنامه، از جمله ابزارهای توسعه، زیرساخت ها و سیستم عامل ها را از طریق اینترنت ارائه می دهند. به جای اجاره خود خانه، می توان PaaS را با اجاره کلیه وسایل و تجهیزات لازم برای ساخت خانه مقایسه کرد. نمونه های PaaS شامل Heroku و Microsoft Azure است.

زیرساخت به عنوان سرویس (IaaS):

در این مدل، یک شرکت، سرورها و موارد ذخیره شده مورد نیاز خود را از یک ارائه دهنده کلود اجاره می کند. سپس آنها از آن زیرساخت ابری برای ساخت برنامه های خود بهره‌مند می‌شوند. IaaS مانند شرکتی است که یک قطعه زمین را اجاره کرده و در آن می توانند هر آنچه را که می خواهند بسازند. اما آنها باید تجهیزات و مصالح ساختمانی خود را تهیه کنند. ارائه دهندگان IaaS شامل DigitalOcean ، Google Compute Engine و OpenStack هستند.

در گذشته ، SaaS ، PaaS و IaaS سه مدل اصلی رایانش ابری بودند و اساساً همه سرویس های ابری در یکی از این دسته ها جای می گیرند. با این حال، در سال های اخیر مدل چهارم ظاهر شده است:

عملکرد به عنوان سرویس (FaaS) :

مدل FaaS به عنوان محاسبات بدون سرور شناخته می شود، برنامه‌های ابری را به اجزای کوچکتر تقسیم می کند که فقط در صورت نیاز، اجرا می شوند. تصور کنید اگر اجاره خانه یکبار در یک زمان امکان پذیر باشد؛ به عنوان مثال، مستاجر فقط هزینه غذا خوری اتاق شام، اتاق خواب را هنگام خواب، اتاق نشیمن را هنگام تماشای تلویزیون پرداخت می کند و وقتی از اتاق استفاده نمی کنند، مجبور نیستند هزینه اجاره آن را پرداخت کنند.

FaaS یا برنامه های بدون سرور همچنان روی سرورها اجرا می شوند، مانند همه این مدل های رایانش ابری. اما به این دلیل "بدون سرور" نامیده می شوند که روی ماشین های اختصاصی کار نمی کنند و شرکت های سازنده برنامه ها مجبور نیستند هیچ سروری را مدیریت کنند.

همچنین ، در صورت استفاده بیشتر افراد از برنامه، توابع بدون سرور افزایش یافته یا کپی می شوند. تصور کنید اگر افراد بیشتری برای صرف شام می آیند، اتاق غذاخوری مستاجر می تواند بر اساس تقاضا گسترش یابد!

انواع مختلف استقرار ابری چیست؟

برخلاف مدل‌های فوق، که نحوه ارائه خدمات از طریق cloud را مشخص می کند، این انواع مختلف استقرار ابری به مکان سرورهای cloud و مدیریت آنها بستگی دارد.

رایج ترین استقرارهای ابر

ابر خصوصی: ابر خصوصی یک سرور، مرکز داده یا شبکه توزیع شده است که کاملاً به یک سازمان اختصاص یافته است.

کلود عمومی: ابر یا کلود عمومی خدماتی است که توسط یک فروشنده خارجی اجرا می شود و ممکن است شامل سرورهای یک یا چند مرکز داده باشد. ابرهای عمومی برخلاف ابر خصوصی توسط چندین سازمان به اشتراک گذاشته می شوند. با استفاده از ماشین های مجازی، سرورهای منفرد ممکن است توسط شرکت های مختلف به اشتراک گذاشته شوند، (وضعیتی که "multitenancy" نامیده می شود) زیرا چندین مستاجر فضای سرور را در یک سرور اجاره می کنند.

ابر ترکیبی: استقرار ابر هیبریدی، ابرهای عمومی و خصوصی را با هم ترکیب می کند و حتی ممکن است شامل سرورهای قدیمی موجود در محل نیز باشد. ممکن است یک سازمان از ابر خصوصی برای برخی سرویس ها و از ابر عمومی برای برخی دیگر استفاده کند، یا ممکن است از ابر عمومی به عنوان پشتیبان برای ابر خصوصی خود استفاده کند.

Multicloud : Multicloud نوعی استقرار کلود است که شامل استفاده از چندین کلود عمومی است. به عبارت دیگر، سازمانی با استقرار چند کلود سرورها و خدمات مجازی را از چندین فروشنده خارجی اجاره می‌کند. برای ادامه قیاس استفاده شده در بالا، مانند اجاره چندین قطعه زمین مجاور از صاحبخانه های مختلف است. استقرارهای چندرسانه ای همچنین می توانند ابر ترکیبی باشند و برعکس.

تفاوت هاست معمولی با سرور کلود

اینترنت همیشه از سرورها، سرویس گیرنده ها و زیرساخت های متصل به آنها تشکیل شده است. مشتری ها از سرورها درخواست می کنند و سرورها پاسخ می دهند. رایانش ابری با این مدل تفاوت دارد زیرا سرورهای ابری فقط به درخواست‌ها پاسخ نمی دهند بلکه آنها برنامه ها را اجرا می کنند و از طرف مشتری، داده ها را ذخیره می کنند.

چرا به آن‌ها ابری یا کلود گفته می شود؟

"ابر" به عنوان اصطلاحی عامیانه در صنعت فناوری آغاز به کار کرد. در روزهای ابتدایی حضور اینترنت، نمودارهای فنی اغلب نشان دهنده سرورها و زیرساخت های شبکه ای بودند که اینترنت را به عنوان ابر تشکیل می‌دادند. با جابجایی بیشتر فرآیندهای محاسبات به این قسمت از سرورها و زیرساخت های اینترنت، مردم شروع به صحبت در مورد انتقال به "ابری" به عنوان یک روش کوتاه برای بیان مکانی که فرآیندهای محاسبات در حال انجام است، کردند. امروزه "ابر" اصطلاحی کاملاً پذیرفته شده برای این سبک محاسبات است.

ذخیره سازی در کلود چگونه انجام می‌شود؟

پس از ثبت نام و راه اندازی حساب کاربری خود، با استفاده از نام کاربری و رمز عبور منحصر به فرد، پرونده های خود را از طریق اینترنت ذخیره می کنید. این اطمینان به شما داده می‌شود که داده های شما در مقابل دیگران ایمن و غیرقابل دسترسی است. در صورت انتخاب، می توانید مجوزهای خاصی را تعیین کرده و داده های خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. به اشتراک گذاری و مشاهده فایل‌ها در یک محیط کار مشترک، یا به اشتراک گذاری عکس ها با خانواده و اموری از این دست بدین وسیله آسان می شود.

چه محتوایی را می توانید روی کلود ذخیره کنید؟

هنگامی که برای ذخیره سازی cloud ثبت نام می کنید، می توانید فضای مورد نیاز خود را انتخاب کنید. شما می توانید با مقدار کمی شروع کنید و فضای ذخیره سازی را بعدها افزایش دهید. همچنین می‌توانید هر چیز دیجیتالی را ذخیره کنید؛ مانند همه پرونده ها، فیلم ها و تصاویر.

چه بخواهید از این امکان ذخیره سازی برای ذخیره عکس‌های خانوادگی خود استفاده کنید و چه بخواهید از آن برای ذخیره اسناد و مدارک کاری خود استفاده کنید، متوجه خواهید شد که این کار راحتی و سهولت استفاده در همه زمان ها را برای شما فراهم می کند.

مزایای استفاده از کلود چیست؟

رایانش ابری مزایای بسیاری را برای تجارت شما به همراه دارد. این امکان را برای شما فراهم می کند تا در اصل یک دفتر کار مجازی تنظیم کنید تا انعطاف پذیری اتصال به تجارت خود را در هر مکان و هر زمان فراهم کنید. با افزایش تعداد دستگاه‌های مجهز به وب که در فضای کسب و کار امروزی استفاده می‌شوند (به عنوان مثال تلفن‌های هوشمند ، رایانه های لوحی) دسترسی به داده های شما حتی ساده‌تر از قبل خواهد شد. مزایای بسیاری برای انتقال کسب و کار شما با سرور کلود وجود دارد که عبارت است از:

۱- هزینه های IT را کاهش می‌دهد

انتقال به رایانش ابری ممکن است هزینه مدیریت و نگهداری سیستم های IT شما را کاهش دهد. به جای خرید سیستم ها و تجهیزات گران قیمت برای تجارت خو ، می توانید با استفاده از منابع ارائه دهنده خدمات رایانش ابری هزینه های خود را کاهش دهید. ممکن است بتوانید هزینه های عملیاتی خود را نیز کاهش دهید زیرا هزینه ارتقا سیستم، سخت افزار و نرم افزار جدید ممکن است در قرارداد شما گنجانده شود.

2-دیگر نیازی به پرداخت دستمزد برای کارمندان متخصص ندارید

۳- هزینه های مصرف انرژی شما ممکن است کاهش یابد

۴- تاخیرهای زمانی کمتری وجود دارد.

۵- مقیاس پذیری

کسب و کار شما می‌تواند نیازهای ذخیره سازی و عملکرد شما را به سرعت متناسب با شرایط شما افزایش یا کاهش دهد و با تغییر نیازهای شما امکان انعطاف پذیری را فراهم کند. به جای خرید و نصب بروزرسان های گران قیمت، ارائه دهنده خدمات رایانه ابری می تواند این کار را برای شما انجام دهد. استفاده از کلود وقت شما را آزاد می کند تا بتوانید به امور دیگری بپردازید.

۶- تداوم تجارت

محافظت از داده ها و سیستم های شما بخش مهمی در برنامه ریزی تداوم تجارت است. خواه یک فاجعه طبیعی، قطع برق و یا بحران دیگری را تجربه کنید، ذخیره داده های خود در کلود اطمینان از پشتیبان گیری و محافظت از آنها در مکانی امن و ایمن را تضمین می کند. دسترسی سریع به داده ها به شما امکان می دهد طبق معمول، تجارت خود را انجام دهید و زمان خرابی و کاهش بهره وری را به حداقل برسانید.

۷- کارایی همکاری

همکاری در یک فضای ابری به کسب و کار شما این امکان را می دهد تا خارج از روش های سنتی راحت‌تر ارتباط برقرار کرده و به اشتراک بگذارید. اگر در حال کار بر روی یک پروژه در مکان های مختلف هستید، می توانید از رایانش ابری برای دسترسی کارمندان، پیمانکاران و اشخاص ثالث به پرونده های مشابه استفاده کنید. همچنین می توانید یک مدل محاسبات ابری انتخاب کنید که اشتراک گذاری سوابق خود را با مشاوران خود برای شما آسان کند (به عنوان مثال یک روش سریع و مطمئن برای به اشتراک گذاشتن سوابق حسابداری با حسابدار یا مشاور مالی خود).

۸- انعطاف پذیری شیوه های کار

رایانش ابری به کارمندان امکان می دهد تا در عملکردهای کاری خود انعطاف بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال، شما توانایی دسترسی به داده ها از خانه در تعطیلات، یا از طریق رفت و آمد به محل کار و یا از محل کار را دارید (به شرط داشتن اتصال به اینترنت). اگر در خارج از سایت به اطلاعات خود نیاز دارید، می توانید سریع و راحت به دفتر مجازی خود متصل شوید.

۹- دسترسی به بروزرسانی خودکار

دسترسی به بروزرسانی‌های خودکار برای نیازهای IT شما ممکن است در هزینه خدمات لحاظ شود. بسته به ارائه دهنده خدمات رایانش ابری، سیستم شما بطور مرتب با جدیدترین فناوری به روز می شود. این امر می تواند شامل نسخه های بروز نرم افزار و همچنین ارتقا سرورها و قدرت پردازش رایانه باشد.

پیشنهاد می کنم جهت مطالعه بیشتر از مقاله تفاوت سرور ابری و سرویس ابری بازدید فرمایید


کلود

کلود رایان آب نیرو چیست ؟

حال نوبت به آن رسیده که ببینیم کلود رایان آب نیرو چیست ؟ و چه امکاناتی را در اختیار ما قرار می‌دهد.

اگر سایت دانلود یا هر سایت پرحجم دیگری دارید حتما تا امروز با هزینه‌های بالای سرورها، دزدی پهنای باند، حملات سایبری، مشکلات تولید محتوا، بروزرسانی ماژول و نرم‌افزارها و... مواجه شده‌اید. برای خلاص شدن از این مشکلات می‌توانید به کمک کلود رایان آب نیرو و کلود تخصصی که برای آپلود فایل درنظر گرفته می‌توانید از مشکلات گفته شده عبور کنید. هر نوع فایلی که بخواهید از قبیل نرم‌افزار، فیلم و ویدیو، فایل‌های صوتی و متنی و ... می‌توانید در این کلود پیدا کنید و لینک انحصاری دانلود آن‌ها را به همراه پسورد ویژه تخصصی و انحصاری خود، دریافت کنید.

پیشنهاد میکنیم ویدئو زیر را مشاهده فرمایید
پیشنهاد می کنم جهت مطالعه بیشتر از مقاله تفاوت سرور ابری و سرویس ابری بازدید فرمایید