تفاوت سرور ابری و سرویس ابری ؟

در واقع سرورهای ابری فضایی هستند که از نظر CPU و RAM هیچ گونه محدودیتی نداشته و می توان گفت هاستینگ هایی هستند که بصورت ابری یا کلود فعالیت می کنند. اما سرویس های ابری با سرورها متفاوتند. یعنی در آن ها اطلاعات بصورت ابری یا کلود است. سیستم آن پایگاه داده ای از کلود بوده و حجم زیادی از داده ها درون آن موجود است. در این مقاله می خواهیم با سرویس های ابری و همچنین تفاوت کامل آن با سرورهای ابری آشنا شویم.

سرویس ابری

اگر آشنایی با کلود ندارید ابتدا پیشنهاد می کنم مقاله کلود چیست را مطالعه فرمایید


کلود

در واقع اگر بخواهیم سرویس های ابری را بصورت کامل شرح دهیم باید بگوییم؛ بستری نرم افزاری است که داده ها روی آن موجودند. برای اینکه مسئله برای شما واضح تر شود، مثالی می زنیم.

فرض کنید کلمه ای مانند “تولید” محتوا را در گوگل جستجو می کنید، این کلمه قبلا توسط گوگل یک بار در دیتابیس ذخیره شده در حالیکه در وبسایتی ممکن است هزاران بار تکرار شده باشد. این کلمه در گوگل دارای یک کد مشخص بوده و هر بار که کاربر آن را جستجو می کند، این کد یافت شده و نتایج مربوط به آن که ممکن است هزاران نتیجه باشد، تحویل داده خواهد شد. این یعنی یک کلود اطلاعاتی یا همان سرویس ابری که روی صحبت ماست.

سرویس ابری متشکل از دایرکتوری فایل

دایرکتوری فایل چیست؟ در واقع یک مرجع معتبر و کامل از تمامی فایل های مجاز برای آن است. در سرویس ابری، تعداد بی شماری فیلم، نرم افزار، موزیک، فایل های متنی و ... ذخیره می شود. یعنی اگر شرکتی خواهان استفاده از سرویس کلود باشد، خیلی راحت با توجه به نیاز خود فایل را از سرویس ابری دریافت کرده و با یک پسورد به کاربر خود تحویل می‌دهد. کاربر حتی متوجه نمی شود که شرکت یا سایت از چه شرکتی برای این نرم افزار یا فایل استفاده کرده یا به عبارتی از چه کلودی بهره مند شده است. یعنی خیلی راحت دامنه شرکت مذکور ریدایرکت شده و کاربر متوجه حضور خود به سمت دامنه دیگر (که همان کلود است)، نمی شود.

تفاوت سرور ابری و سرویس ابری

بزرگ ترین تفاوت سرور ابری و سرویس ابری در سخت افزار و نرم افزار آن است. در واقع سرورهای ابری سخت افزارهایی هستند که با هزاران کامپیوتر فضایی نامحدود را ایجاد کرده که شما می توانید اطلاعات و سایت خود را روی آن ها پیاده سازی کنید اما سرویس های ابری بر پایه نرم افزار بوده و پر از اطلاعات و داده هاست. به بیان دیگر تمپلیت کار، در سرویس های ابری یکسان بوده اما اطلاعات متغیر است. به عنوان مثال فرض کنید قرار است سرویسی را به دو سایت متفاوت با دامنه های sample1.com و sample2.com ارائه دهیم. برای هر دو یک روش یک تمپلیت را درنظر می گیریم اما مسلما اطلاعات هر کدام از این سایت ها متفاوت است. پس اطلاعات مورد نیاز هر کدام را در اختیارشان قرار می دهیم.

سرویس ابری رایان آب نیرو چیست ؟

حال که درباره سرویس ابری صحبت کردیم، لازم است درباره خدمات سرویس ابری رایان آب نیرو به شما نیز صحبت کنیم. در واقع ما سرویس ابری ارائه می دهیم. یعنی یک دایرکتوری فایل هستیم که هر شرکتی مخصوصا سایت های دانلود می توانند از خدمات ما بهره مند شوند. خیلی راحت فایل ها را برداشت کرده و با یک رمز اختصاصی بدون اینکه کاربر متوجه تغییری شود، فایل را در اختیار او قرار دهند. این کار چه سودی دارد؟

وبسایت ها و شرکت ها دیگر دچار هزینه های سرسام آور هاست نشده و بسیاری از فایل های خود را که روی کلود ذخیره شده تنها با یک پسورد و یک آدرس ریدایرکت شده در اختیار کاربران خود قرار می دهند.

سرویس ابری رایان آب نیرو همانند وبسایت خارجی 4shared است اما تنها تفاوت آن در آپلود فایل توسط کاربران است. وبسایت رایان آب نیرو در حال حاضر امکان آپلود فایل را به کاربر نمی دهد و بخش بارگذاری توسط شرکت انجام می شود و به هر کاربر لینک انحصاری مخصوص به خودش را می دهیم تا در سایت خود قرار دهد. حال مزیت این عملکرد چیست؟

کاربران نیازی به مصرف اینترنت برای آپلود نداشته و خیلی راحت هر آنچه می خواهند را بصورت یک لینک و بدون بارگذاری و دردسرهای آن دریافت می کنند.

سرویس کلود چه مزیتی برای افراد دارد؟

یکی از بزرگ ترین مشکلات برای سایت ها، مخصوصا سایت های بزرگ و آن دسته وبسایت هایی که آپلود فایل بالایی دارند، مصرف بیش از حد پهنای باند و سرویس اینترنت است. این مسئله تا جایی پیش می رود که گاهی به ورشکسته شدن کسب و کارهای نوپا می انجامد. حال اگر سرویسی مانند سرویس ابری باشد که تمامی فایل های مورد نیاز را روی سرور خود آپلود کرده و تنها یک لینک به این کسب و کارها بدهد، تا چه حد کار را آسان می کند و از هزینه ها می کاهد؟

مسلما تا حد زیادی می تواند موثر باشد. این لینک هایی که در اختیار کاربران قرار می گیرد همگی با آدرس دامنه کسب و کار مذکور بوده و از این بابت هیچ نگرانی در کار نیست. افراد خیلی راحت می توانند به سرویس های ابری اعتماد کرده و دیگر تنها با خرید یک هاست معمولی کسب و کار خود را هرچند پرحجم راه اندازی کنند.